FOTOGALERIE


Svatomartinké 2008 versus Beaujolais Villages 2008

Autor: | Diskuse

Hned v prvním dni otevření letošního Beaujolais se v restauraci Kulový blesk sešla skupinka milovníků vína, aby laicky ohodnotila mač Svatomartinské vs. Beaujolais.
Hodnotilo se naslepo, tři vína bílá, dvě růžová a tři červená.

Seznam hodnocených vín

Veltlínské červené ranné - VS Valtice
Muller Thurgau - Vinselekt Michlovský
Muller Thurgau - Patria Kobylí
Svatovavřinecké rosé - VS Valtice
Beaujolais Villages Rosé -  Pardon Pere et Fils
Modrý Portugal - VS Valtice
Beaujolais Villages - Pardon Pere et Fils
Beaujolais Villages - Jean Baptiste Béjot                 

Účastníci přistupovali k testu s vědomím, že jde o mladá vína a bylo na ně také tak nahlíženo. Ne nadarmo se říká, že mladé víno se nechutná, mladé víno se pije. My jsme ale chtěli ohodnotit letošní ročník a jak se nám to podařilo posuďte sami.

Nejvíce chutnala vína z VS Valtice. Pravdou ale je, že byla nejpočetněji zastoupena. Z druhé strany je v tomto případě potřeba přihlédnout také  k faktu, že Svatomartinská vína z Valtic nejsou v restauraci Kulový blesk žádným nováčkem a již třetí sezónu si získávají díky svým kvalitám stále více hostů. Proto byla i na letošní rok vybrána jako hlavní zástupci Svatomartinských vín. Těžko také srovnávat Věčerku s Mullerem, v sestavě hodnotících byla většina nakloněna spíše Veltlínskému.
U rosé to bylo poněkud obtížnější, i rosé z Francie si našlo své obdivovatele, i když co se týká počtu hlasů i zde bylo Svatomartinské úspěšnější.
A u červených byl pak jasným vítězem Modrý Portugal. Není bez zajímavosti, že se po testu rozvinula debata na téma: Proč nás letošní Beaujolais v podstatě vůbec neoslovilo.
Někteří to přičítali na vrub návyku na tuzemská vína, což ale bylo vyvráceno. Většina hodnotících není patriotem českých vín, naopak rádi poznávají i vína zahraniční.

Co dodat závěrem. Těžko z tohoto testu cokoliv vyvozovat. Vzorky byly vybrány namátkově a při tomto počtu by bylo velmi neprofesinální dělat jakékoliv závěry. Z druhé strany toto byl test laický a většina hodnotících zůstala po zbytek večera věrna Svatomartinskému vínu.


< zpětTOPlist