FOTOGALERIE
Anglie - vinařský ráj ?

Autor: M.K | Diskuse

Ano, název je zajisté hodně nadnesený, ale věděli jste, že vinařství v Anglii sahá až do doby Julia Caesara? Julius  se jako první pokoušel o vybudování vinohradů na Britských ostrovech. Po třech letech to vzdal, nenašel se nikdo,komu by víno zachutnalo, a tak všechny vinohrady zanikly.

Britové začali obnovovat vinice až ve středověku, a budiž důkazem to, že statistické údaje z konce jedenáctého století hovoří o 139 vinohradech na 46 místech v Anglii a Velšsku - 11 jich bylo vlastněno královskou rodinou, 67 šlechtici a 52 církví. Od té doby počet vinohradů až do
sedmnáctého století jen klesal, což se přisuzuje nepříznivému klimatu.
Na konci sedmnáctého století pěstoval vinou révu Charles Hamilton v Painshillu u Surrey,kam se dnes soustřeďuje čím dál více vinařství - dokonce sem investují i francouzské vinařské ?rmy, což by ještě před pár lety bylo nemyslitelné. Od doby Charlese Hamiltona se víno v Anglii pěstovalo nepřetržitě až do první světové války. Po druhé světové válce Ray Barrington Brock a Edward Hymans založili Sdružení Anglických vinařů, které v roce 1952 inspirovalo sira Guye Salisbury-Jonese k vytvoření vinohradu o o rozloze 1.5 akru. O tři roky později šlo první anglické víno od doby první světové války do prodeje...
Od té doby už je to jen lepší, milovníci vína a vinaři pomáhali s vytvořením vinohradů, kterých bylo na konci 80. let přes 400, o celkové rozloze 2000 akrů. Od té doby se rozloha a počet vinohradů moc nezměnily, ale zájem o víno a vinohrady je větší než kdy jindy, a navíc anglické víno získává na prestiži.
Dnes není výjimkou, že se starší pár odstěhuje do vinné oblasti, kde si založí vinohrad a pěstují si víno sami pro sebe.Dokonce se na vyhledávání takových míst specializují některé britské realitní kanceláře.
A jaká vína se v Anglii pěstují?  První je třeba vědět, že se zde pěstují hlavně vína bílá - díky ne úplně ideálnímu
podnebí se tu červeného vína vyrobí výrazně méně než bílého - v roce 2004 to bylo 390 tisíc lahví - oproti 2,1 milionu lahví bílého.

Anglické weby:

http://www.english-wine.com/

http://www.englishwineproducers.com/

 

 

 


< zpět


počet příspěvků: 0

 
TOPlist