FOTOGALERIE


Svatomartinské víno je skoro za dveřmi - pozdrav z Čejkovic

Autor: L.K | Diskuse

Jako každý rok 11.listopadu do Čejkovic přichází za zvuku fanfár moravská odpověď na Beaujolais Nouveau, aby nám velkolepým představením přinesla první víno ročníku 2008.

Není tomu tak dávno, co vinaři jižní Moravy dali dohromady tradici a obchodního ducha, aby prezentovali milovníkům vín svá Svatomartinská vína, jako první hrdý produkt jejich celoroční práce...
V Čejkovicích bylo již od vzniku této tradice nejvíce vinařů, kteří se tímto vzácným produktem zabývali. Od prvopočátku se také zdejší vinný restaurant Zlatý kopeček snažil o jeho propagaci a vznik tradičního programu, pevně spjatý z Čejkovicemi a mladým vínem čejkovických vinařů.
Slavnostní zahájení již pátého ročníku letos uspořádá poprvé ve spolupráci s hotelem Zámek na nádvoří historické templářské tvrze, za podpory Vinařského fondu ČR, obce Čejkovice a serveru vinozcejkovic.cz.
O historii pití mladého vína u nás i ve světě jsme se snažili zjistit mnohé již v roce 2003.
A jelikož se také již popáté podílíme na jeho propagaci, můžeme spolu s vinařskou veřejností s potěšením konstatovat, že jeho obliba mezi konzumenty nebývale stoupá. Tento pro vinaře motivující fakt je i při výrobě tohoto unikátního nápoje zřetelně znát-počet výrobců rok od roku stoupá. Kolik jich bude letos, si zatím netroufáme odhadovat, jedno je však jisté-těmi zdejšími vás potěšíme v plné míře. Spolu s vámi se na ně těšíme již nyní.
A co že vás u nás čeká?
Přesně jak velí tradice, v úterý v 11 hodin a 11 minut oznámí trubači naražením soudku tohoto svěžího nápoje oficiální vstup nového ročníku na trh. Za slavnostního zvuku fanfár přijede Martin na svém koni, aby na nádvoří templářské tvrze (hotelu Zámek) symbolicky zahájil prodej letošních Svatomartinských vín.
V následujícím programu vystoupí mužský pěvecký sbor Révokaz s písněmi o víně a Svatomartinskou baladou, složenou speciálně k tomuto účelu (a aby tato píseň byla skutečným stmelujícím prožitkem, obdrží každý návštěvník se skleničkou mladého vína i její text, aby tak mohla zaznít z úst všech vyznavačů čejkovických vín a dotvořit jedinečnou atmosféru této krásné Svatomartinské oslavy).
Následně bude zahájena degustace Svatomartinských vín z nabídky čejkovických vinařů. Rčení o radosti a huse zajisté naplní i gurmánské zážitky v podobě tradičních Svatomartinských pokrmů, které vám připraví jednotlivé restaurace v obci, každá se svým vlastním Svatomartinským menu spojeným se Svatomartinským vínem.
Ať už pojmete návštěvu našeho programu jako pracovní oběd či příjemný vinařský zážitek, přijďte ochutnat. U nás chutná skvěle.
Slavnostní program na nádvoří templářské tvrze (Hotelu Zámek)
11.listopadu 2008, 11:00-12:00
    * slavnostní zahájení s malým programem
    * svěcení mladého vína
    * zpívání s mladým vínem a mužským pěveckým sborem
    * ochutnávka Svatomartinských vín z Čejkovic

Svatomartinská menu v restauracích Čejkovic (doporučujeme rezervaci míst)
11.listopadu 2008 od 12:00 a 11.-15.listopadu 2008, dle otevírací doby jednotlivých gastronomických subjektů

    * Svatomartinská menu v doprovodu Svatomartinských vín
    * individuální ochutnávky Svatomartinských vín dle nabídky jednotlivých gastronomických provozů

Zda stihne letos Svatý Martin přinést bílý sníh, červené víno, či obojí do všech koutů naší země, zatím nevíme.
Do Čejkovic však přijede určitě-stane se zde opět součástí slavnostního programu v autentickém a historickém prostoru naší malebné moravské vesnice.
Staňte se letos i vy součástí této znovuobnovené tradice a přijďte si připít mladým vínem, tam, kde ctí tradice a kde je víno doma.

více info z Čejkovic

 

související články:

Svatomartinské víno 2007

Na trh míří půl milionu láhví Svatomartinského vína

Tradice Svatomartinská dle internetových informací

Svatomartinské víno


< zpětTOPlist